eCommerce Solutions
e-commerce marketing

E-Commerce Marketing – jak zwiększyć ruch w sklepie internetowym

Podstawowym celem każdego sklepu internetowego jest zwiększanie ruchu i idącej za nim konwersji.

Czujesz się przytłoczony wszystkimi działaniami marketingowymi, które polecają eksperci e-commerce? Jeśli poszukujesz konkretnych pomysłów na rozwój swojego biznesu e-commerce, opartych na najskuteczniejszych strategiach i najlepszych praktykach – ten wpis jest dla Ciebie.

W tym artykule dowiesz się:

 • co dokładnie oznacza e-commerce marketing
 • poznasz kluczowe kanały marketingowe dla e-commerce
 • na jakie narzędzia, zasoby i najlepsze praktyki zwrócić uwagę, dążąc do długoterminowego rozwoju Twojego biznesu e-commerce

CZYM JEST E-COMMERCE MARKETING?

E-Commerce marketing to wszystkie działania promujące Twój sklep wśród potencjalnych klientów za pomocą różnych kanałów marketingowych. Celem tych działań jest zachęcenie osób zainteresowanych Twoimi produktami do odwiedzenia Twojego sklepu i dokonania u Ciebie zakupów.

Rozkładając proces e-commerce marketingu na czynniki pierwsze, wygląda on następująco:

 1. Kierowanie ruchu do Twojego sklepu internetowego
 2. Wyodrębnienie ze ściągniętego ruchu potencjalnych klientów
 3. Zamiana potencjalnych klientów w klientów

Aby dowiedzieć się, jak poszczególne etapy procesu działają w praktyce – czytaj dalej 🙂

PLAN ROCZNY MARKETINGU E-COMMERCE

Pierwszą rzeczą, którą należy się zająć to wcześniej już wspomniane kierowanie ruchu do Twojego sklepu internetowego. Najlepiej podejść do tego tworząc całoroczny plan działań e-commerce marketingowych. Taki plan powinien mieć układ jeden miesiąc = jedna strategia, którą możesz wdrożyć, aby zwiększać ruch w sklepie, sprzedawać więcej i zwiększać swoją bazę klientów biorąc pod uwagę wszelkie „okazje kalendarzowe” specyficzne dla Twojej branży. Niebawem planuję stworzyć osobny artykuł z taką przykładową strategią. Gdy tylko powstanie, na pewno go tutaj podlinkuje.

KANAŁY E-COMMERCE MARKETINGOWE

W dzisiejszych czasach istnieje ogrom kanałów marketingowych dla e-commerce, które można wykorzystać. Niektóre z nich to np. e-mail, content, środowisko Google, Facebook, Instagram, Pinterest, YouTube, SEO, afiliacja, chatboty, influencerzy.

Kluczem do sukcesu jest jednak przemyślana strategia, aby się tym wszystkim nie przytłoczyć. Na początek skoncentruj się na maksymalnie trzech kanałach, opanuj je, przeanalizuj wyniki, a następnie sukcesywnie dodawaj kolejne kanały pozwalające dotrzeć do Twoich grup docelowych.

NA JAKIE KANAŁY POSTAWIĆ NA POCZĄTEK?

To zależy. Na początek polecam głęboką analizę grup docelowych dla Twoich produktów. Jednym z kluczowych wyników takiej analizy powinna być lista miejsc w sieci, które są regularnie odwiedzane przez przedstawicieli Twoich grup docelowych. Jeśli na razie sprzedajesz tylko na marketplace’ach – tutaj pole działania jest znacznie ograniczone. Tym ograniczeniem są wewnętrzne systemy reklamowe, które mają za zadanie wyłącznie skierowanie płatnego ruchu na kartę Twojego produktu. Ujmuję to jako ograniczenie, ponieważ z takiego płatnego ruchu nie masz żadnych korzyści, oprócz ewentualnej sprzedaży.

Zapytasz teraz – ale jak to, sprzedaż to nie korzyść?! Śpieszę z odpowiedzią – krótkoterminowo owszem, długoterminowo nie do końca. Płacąc za reklamę np. w Allegro Ads ściągasz większy ruch na listing swojego produktu. Jeśli reklama jest dobrze zoptymalizowana – sprzedajesz więcej i na tym koniec procesu. Jeżeli natomiast zainwestujesz w dobrze zaplanowaną kampanię reklamową swojego sklepu w Google Ads – proces można znacznie rozbudować i odnieść więcej korzyści z inwestycji takich jak zbudowanie lojalności klienta, przesyłanie kuponów rabatowych, zaoferowanie dodatkowych korzyści i inne działania marketing automation.

TRZY KLUCZOWE KANAŁY NA KTÓRYCH WARTO SIĘ SKUPIĆ

Na dzień dzisiejszy istnieją trzy kanały fundamentalne dla sukcesu w e-commerce:

 1. E-Mail
 2. Content
 3. Wideo

Jeśli będziesz realizować regularne, skuteczne działania w tych trzech fundamentalnych kanałach, kolejne będą przychodziły Ci o wiele łatwiej. Pozwól, że wytłumaczę. Poza swoją babcią, pewnie nie znasz ani jednej osoby bez adresu e-mail. Nie dyskryminujmy jednak wszystkich babć, bo podejrzewam, że część z nich również posiada swój adres mailowy 😉

E-MAIL MARKETING

To właśnie sprawia, że e-mail marketing jest tak ważnym kanałem dla Twojego biznesu e-commerce – adres mailowy posiada praktycznie każdy. Większość sprawdza swojego maila przynajmniej raz dziennie. Oznacza to, że jeśli zbudujesz listę mailingową klientów swojego sklepu lub zainteresowanych ofertą, będziesz w stanie docierać z komunikacją wprost do swojej potwierdzonej grupy docelowej. Wyzwaniem w tym przypadku jest utrzymywanie zaangażowania swoich subskrybentów, aby otwierali i byli zainteresowani treścią Twoich wiadomości. Przesyłanie interesujących treści do subskrybentów (takich jak artykuły, filmy, podcasty) nawiązujących do Twojej oferty jest jednym z najlepszych sposobów, aby sprostać temu wyzwaniu.

CONTENT MARKETING

Definicja content marketingu sformułowana przez Content Marketing Institute brzmi:

Content marketing to strategiczne podejście marketingowe skoncentrowane na tworzeniu i dystrybucji wartościowych, istotnych i spójnych treści w celu przyciągnięcia i utrzymania jasno zdefiniowanej grupy odbiorców, ostatecznie w celu zwiększania podejmowania zyskownych działań klientów.

Powyższa definicja oznacza, że content marketing jest długoterminową strategią, koncentrującą się na budowaniu silnych relacji z odbiorcami poprzez dostarczanie im wysokiej jakości, istotnych i spójnych treści. Jest to także element budowania wizerunku marki. Przykładem takich treści mogą być wszelkiego rodzaju poradniki, recenzje, wywiady, case study, e-booki, infografiki, vlogi, webinary, podcasty. Możliwości jest wiele – do Ciebie należy analiza, które z nich sprawdzą się w Twojej branży. Content marketing jest skuteczny, ale kiedy ludzie chcą kupić Twój produkt, trzeba im również pokazać, co i jak mogą z nim zrobić – przejdźmy zatem do video marketingu.

VIDEO MARKETING

Wideo na stronach Twojego produktu pomoże przekonać zainteresowanych, że Twój produkt spełni ich oczekiwania. Poza tym według najnowszych badań, gdy zarówno film jak i tekst są dostępne na tej samej stronie, 72% respondentów stwierdziło, że wolałoby wykorzystać film do poznania produktu lub usługi. Filmy wideo pojawiają się coraz częściej w wynikach wyszukiwania Google – większość z nich to materiały z YouTube. Według wcześniej wspomnianych badań umieszczenie filmu wideo na landing page produktowym może zwiększyć współczynnik konwersji o 80%! O rodzajach filmów produktowych i ich skuteczności powstanie również osobny artykuł, który zostanie tutaj podlinkowany.

NARZĘDZIA DO E-COMMERCE MARKETINGU

E-MAIL MARKETING
MAILCHIMP
mailchimp jako narzędzie dla e-commerce marketing

Mailchimp jest jednym z najbardziej popularnych systemów do obsługi e-mail marketingu przede wszystkim dlatego, że oferuje pierwszy bezpłatny plan swojej usługi bez limitu czasowego – idealny do rozpoczęcia działań e-mail marketingowych.

Platforma wyposażona jest w łatwy w obsłudze kreator wiadomości typu „przeciągnij i upuść”, autorespondery, segmentację kontaktów na grupy oraz proste śledzenie w celu analizy odbioru wiadomości. Pozwala również na ustawienie czasu doręczenia w oparciu o strefy czasowe użytkownika, a także na ustawienie segmentacji w oparciu o geolokalizację.

GETRESPONSE
getreponse - platforma do obsługi e-mail marketingu, e-commerce marketing

GetResponse to kolejne bardzo popularne rozwiązanie z zakresu email marketingu. Jest niezwykle łatwe w użyciu – idealne dla małych firm, rozpoczynających e-mail marketing.

Wyposażony jest w kilka efektywnych narzędzi marketing automation, które pozwalają na tworzenie inteligentnych, zautomatyzowanych kampanii email marketingowych.

Dzięki narzędziu „drag and drop builder” możesz tworzyć kampanie, segmentować kontakty i wysyłać dowolną liczbę maili przeznaczonych dla określonych grup. Narzędzia te pomogą Ci stworzyć skuteczne kampanie e-mailowe, aby zwiększyć Twoje zyski. GetResponse oferuje 30 dniowy darmowy okres próbny. Plany miesięczne rozpoczynają się od 50zł.

CONVERTKIT

ConvertKit to rozbudowana platforma e-mail marketingowa dla profesjonalnych blogerów, autorów i marketerów. Niezwykle łatwa w użyciu i niezwykle wydajna.

Unikalną cechą ConvertKit jest to, że pozwala łatwo oferować aktualizacje treści i zachęty za pomocą elektronicznych formularzy zapisu.

Dzięki ConvertKit możesz łatwo podzielić subskrybentów na tych, którzy są zainteresowani i tych, którzy już dokonali zakupu. Pomaga to zwiększyć konwersję dzięki automatycznym wiadomościom e-mail, które są lepiej spersonalizowane. Marketingowo nazywa się to targetowanym marketingiem e-mailowym.

ConvertKit posiada obszerną bazę wiedzy z doskonałymi materiałemi do nauki. Oferuje 14 dniowy okres próbny. Plany miesięczne zaczynają się od 29$.

CONTENT MARKETING
GOOGLE ALERTS

Dzięki Google Alerts możesz monitorować i odpowiadać na najważniejsze dla Twojej firmy tematy oraz śledzić online wzmianki o markach. Wystarczy ustawić alert dla nazwy marki, tytułu zasobu, ważnych słów kluczowych i wielu innych, aby otrzymywać alerty w czasie rzeczywistym, codziennie lub co tydzień.

ANSWER THE PUBLIC

Jeśli chcesz tworzyć treści w oparciu o to, o co ludzie rzeczywiście pytają Answer the Public jest doskonałym narzędziem. Wystarczy wpisać słowo kluczowe i wybrać swój kraj, a wtedy zobaczysz listę wszystkich pytań, które ludzie zadają. Następnie możesz odpowiedzieć na te pytania w tworzonych treściach.

FEEDLY

Żaden content marketer nie może przejść obojętnie obok Feedly. Jest to jeden z najlepszych sposobów na śledzenie wybranych stron i tematów – wszystko w jednym miejscu. Sprawdzaj je codziennie, aby być na bieżąco z nowościami, znajdować informacje warte dzielenia się i badać nowe tematy, aby uzupełnić swój kalendarz treści e-commerce marketing.

VIDEO MARKETING
TUBEBUDDY

TubeBuddy to rozszerzenie dla Chrome do użytku w modelu freemium. Dodaje on pasek boczny do interfejsu YouTube UI z dodatkowymi danymi słów kluczowych.

Na wynikach wyszukiwania pojawi się nakładka „Search Explorer”. Pokazuje ona szacowaną globalną wielkość wyszukiwania, konkurencję i ogólny wynik wyszukiwania na 100 słów kluczowych. Według TubeBuddy, ich wynik słów kluczowych wskaże Ci „jak dobre jest słowo kluczowe w oparciu o wielkość wyszukiwania i konkurencję”.

GOOGLE TRENDS

Google Trends pokazuje, czy zainteresowanie tematem na YouTube rośnie czy maleje wraz z upływem czasu. Pokazuje również sezonowość określonych tematów pod względem zainteresowania treściami wideo.

Jest to bardzo przydatne, jeśli masz kilka pomysłów na wideo i nie jesteś pewien, który z nich należy traktować priorytetowo. Możesz również użyć Google Trends, aby znaleźć nowe tematy do filmów. Wystarczy spojrzeć na odpowiednią sekcję zapytań.

CYFE

Kiedy już ukończysz pracę nad swoim wideo, będziesz chciał zobaczyć jak ono performuje. Cyfe jest jednym z najbardziej rozbudowanych narzędzi YouTube SEO, które pomoże Ci śledzić i analizować, jakie wyniki notują Twoje filmy na YouTube.

Cyfe zapewni Ci wszystkie potrzebne statystyki, dzięki czemu będziesz mógł monitorować swój kanał i każdy film.

Dane, które otrzymasz to np:

 • ilość wyświetleń w zależności od słów kluczowych
 • wskaźnik utrzymania publiczności
 • zaangażowanie
 • źródła ruchu

Ciągła ocena postępów Twojego kanału jest istotną częścią YouTube SEO. Pozwala to zobaczyć, co działa i co należy poprawić.

PODSUMOWANIE

Opracowanie i wdrożenie dobrze przemyślanego planu marketingowego w handlu elektronicznym może wydawać się zniechęcające. Z drugiej strony – bogactwo strategii i kanałów, które mogą pomóc w prowadzeniu sprzedaży online jest ogromne (i nadal rośnie). Nie możesz zatem ignorować możliwości w tematach e-commerce marketing.

Powyższa obszerna lista strategii, narzędzi i zasobów powinna Ci pomóc w zrozumieniu i zaplanowaniu działań, które z pewnością przyczynią się do poprawy wyników przychodowych i posiadania większej ilości cennych danych na temat swojego klienta. Testuj i na bieżąco analizuj co działa w przypadku Twojego produktu i branży 🙂

Powodzenia! 🙂

Michał Holka

E-commerce i digital marketing to moja pasja. Optymalizuję sprzedaż na największych polskich i zagranicznych marketplace'ach - Allegro, eBay, Amazon, a także w sklepach internetowych. Planuję i wdrażam skuteczne strategie dla poszczególnych kanałów e-commerce każdorazowo poparte rzetelną analizą danych.

Powiadomienia mailowe dotyczące komentarzy
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Opinie Inline
Pokaż wszystkie komentarze